«
youtube-1132x670

Dünyanın en büyük video platformu olan Youtube’dan da NFT ve metaverse hamlesi geliyor. Sene başında, hedeflerini açıkladığı bir konuşmasında CEO Susan Wojcicki’nin NFT’lerden bahsetmesinin ardından şimdi de, platformdan bir blog yazısı geldi ve NFT’lerin çok daha güvenli bir ortamda saklanabilmesi için çözümler yaratıldığı, bunun için de gelişmekte olan teknolojilerden yararlanılacağı belirtildi.

Youtube, bugün paylaştığı bir blog yazısıyla 2022 yılı için hayata geçirmeyi plânladığı metaverse ve NFT adımlarından bahsetti. Platform, hızla büyüyen dijital sanat pazarında dolandırıcılığı azaltmak ve oyun içeriklerinde daha iyi bir görüntüleme sunmak için gelişmekte olan teknolojilerden yararlanmak istediğini belirtti.

Özellikle Meta şirketine ait olan Instagram ve son dönemin hızla büyüyen sosyal medya platformu TikTok’la amansız bir yarış halinde olan Youtube, geçen ay da, video klipler, sanat eserleri ve diğer dijital varlıkların oluşturduğu NFT’ler gibi Web3 teknolojilerini araştırdığını duyurmuştu.

“NFT’lerin doğrulama sistemi güven verecek”

Bugün yapılan açıklamada NFT’lerin Youtube üzerinde çok daha güvenli bir alanda korunabileceği de yazıldı ve bu anlamda ilk kez önemli bir detay verildi. Platform, video saklama bölümünün kullanılarak, varlıkların yasal olduğunu doğrulamak da dahil birçok çözüm arayışı içinde olduklarını belirtti:

“Kullanıcıların; özel videolara, fotoğraflara, sanat eserlerine hatta bu ürünleri yaratn kişilerin deneyimlerine doğrulanabilir bir şekilde sahip olmalarını sağlamak hem yaratıcılar hem de onların hayranları için çekici özellikler olacaktır”

“Metaverse’de birlikte video izlemek”

Youtube NFT’lerin güvenli şekilde saklanmasının ardından metaverse hakkında da detay verdi. Kesin olmamakla birlikte, kullanıcıların metaverse’de birlikte video izlemesinin, üzerinde çalışılan seçeneklerden biri olduğu ve burada daha çok oyun sektörüne odaklanılacağı belirtildi. Hedefin ayrıca oyunların daha gerçekçi hale gelmesi olduğu da yazıldı.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

NFT Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *