«
3049936_810x458 (3)

Zincir içi analist ve ekonomist Willy Woo’ya göre, Bitcoin piyasa döngüleri tamamen değişti ve şu anda önceki dönemlerden farklılık gösteriyor. Sağlanan veri modeli, mevcut düşüş eğiliminin sona erebileceğini gösteriyor.

Bitcoin’in yeni hareket modeli

Ekim ayında Woo, Bitcoin’deki düşüş ve yükseliş döngülerinin artık dört yıllık modellerde hareket etmediğini öne süren “Son Döngü” tezini paylaşmıştı. Esas olarak, yarılanma her döngünün ana itici gücüydü: Bitcoin birikimi yarılanmadan hemen önce artıyordu, bundan sonra aktif dağıtım oluyor ve yarılanmalar arasındaki dönemde düşüş döngüsü başlıyordu.

Büyük kurumsal fon akışından sonra, kripto para piyasasının ekosistemi önemli ölçüde olgunlaştı ve Bitcoin yarılanmalarından bağımsız olarak hareket etmeye başladı. Bitcoin’in şu anda gösterdiği “öngörülemeyen yürüyüş”, çoğunlukla ekosistemdeki doğal arz ve talebe bağlıdır.

Piyasa takip edecek daha fazla önemli faktör bulduğunda, kripto para birimi endüstrisi büyük olasılıkla gelişmekte olan piyasalardaki eğilimlere benzer şekillerde hareket etmeye başlayacak. Daha önce, Bitcoin’in Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini takip ettiği belirtilmişti.

BTC’de 4 yıllık model geride mi kaldı?

Tez lehine ek kanıt, her BTC dalgasının sürekli kısalmasıdır. 2010 yılında başlayan kripto para biriminin ilk hızlı fiyat artışı en uzun olanıydı, ikinci ve üçüncü dalgalar ise önemli ölçüde daha kısaydı.

Kısa trendlerin yanı sıra Woo, piyasanın çoğunun rallinin bitmesini ve yıllarca sürecek bir ayı piyasası daha beklediği Nisan ayında başlayan 100 günlük düzeltmeyi gündeme getirdi. Lider kripto para biriminin fiyatı neredeyse 70.000 dolara yükseldiği için bu olmadı.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *