«
bitcoin

Çin yasaklarının ardından birçok madencinin göç ettiği en önemli ülkelerden biri olan Kazakistan’da yaşanan enerji problemleriyle mücadele kapsamında hükumetin kaçak madencilik çiftliklerine olan operasyonları devam ediyor. Ülkeden gelen haberlere göre, Kazakistan Enerji Otoritesi, kaçak madencilik yapılan 13 çiftlik tespit etti ve bu tesislere operasyon düzenleyerek, kapılara kilit vurdu.

Son dönemde elektrik kesintilerinin yoğunlaştığı Kazakistan’da, devlet otoriteleri de kaçak Bitcoin madencilik tesislerine karşı operasyonlarını artırdı. Ülkenin enerji bakanlığından yapılan açıklamada Pazartesi günü itibariyle 13 kaçak madencilik tesisinin kapatıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca operasyonların devam edeceği ve daha fazla kaçak madencilik tesisinin bulunması için her şeyin yapılacağı yazıldı.

Vergilerin artması isteniyor

Kazakistan’da zor günler geçiren devlet başkanı Tokayev, Haziran ayında Bitcoin madenciliğini yasallaştırmıştı. Ülke, özellikle Mayıs ayında başlayan Çin yasaklarının ardından hem ucuz elektrik hem de coğrafi yakınlık sebebiyle birçok madencinin uğrak noktası olmuştu. Ancak Tokayev geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada da, madencilik konusunda vergilerin artırılması gerektiğini söylemişti. Kazak otoritelerin, Nisan ayı başına kadar madencilikle ilgili yeni düzenlemeler getirmesi bekleniyor.

BIT Mining inşaattan vazgeçmişti

Dünyanın bilinen madencilik şirketlerinden biri olan BIT Mining de dün yaptığı açıklamayla, yaşanan elektrik kesintileri ve düzensiz enerji verimi nedeniyle Kazakistan’da başladığı yeni madencilik tesisi inşaatından vazgeçtiğini duyurmuştu. Şirket, 2021’in Mayıs ayında Kazakistan’da kendi veri merkezini kurmak için 9.3 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunmuştu.

Ülkede yaşanan son elektrik kesintileri madencilerin başka alternatifler aramasına sebep olurken, bu anlamda Rusya ön plâna çıkıyor. Ukrayna’yla büyük bir krizin eşiğinde olan Rusya’da devlet başkanı Putin de, kripto para madenciliğinin kendileri için olan önemine değinmişti.

Kazakistan, şu anda ABD’den sonra en fazla hash gücüne sahip ikinci ülke ancak bu konumunu her an Rusya’ya kaybedebilir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

NFT Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *