«
thumbs_b_c_ca042d128c5ee4d003e464066d517cb1

LinkedIn’den alınan verilere göre, 2021’de kripto para sektöründe yapılan işe alımlar çok büyük bir artış yaşadı. İki yıl öncesine kıyasla kripto alanında işe alınanların sayısı %73 arttı. Geleneksel finans işlerinde ise aynı dönemde %1 düşüş gerçekleşti.

LinkedIn’den Devin Banerjee, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Finans sektörü için kriptonun genç profesyonellere çekici gelmesi, fintech’in büyük bankalar ve varlık yöneticileri için yetenek hattına yönelik tehdidinin büyümeye devam edeceği anlamına geliyor.”

Wall Street, 2000’lerin başında, 2008’deki mali krizden hemen önce yetenekli isimleri işe alma konusunda benzer bir patlama yaşadı. Şimdi kripto endüstrisinin de aynı yetenek havuzundan yararlandığı görülüyor.

Kadena CEO’su Stuart Popejoy, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Finansın teknolojiyi stratejik bir varlık olarak gördüğü günler, 2000’lerin sonundaki ‘algo patlaması’ ile sona erdi ve o zamandan beri finans, teknolojiyi esas olarak, ne kadar büyük olursa olsun, mümkün olduğunda kesilmesi gereken bir maliyet merkezi olarak gördü.

Öte yandan kripto, finansın radarında görünecek türden bir akışa sahip olmaya yeni başlıyor ve teknoloji, hem şirket için hem üst düzey yetenekleri işe almak için stratejik hem de geliştiriciler için çekici olacak kadar yeni.”

etenekli kişiler nereye gidiyor?

Yeteneklerin çoğu San Francisco ve New York gibi teknoloji merkezli merkezlere akıyor. Ancak Austin ve Miami gibi diğer şehirlerde de işe alımlarda artış görülüyor. Türkiye’de de sektör büyüyor.

Koii Operasyon Başkanı Colin Zarzour, şöyle anlatıyor:

“Her iki şehir de muazzam miktarda yetenek çekiyor. Dijital merkezlerin bazen şehirler kadar şaşırtıcı derecede alakalı olduğuna inanıyorum.Kanada’nın doğu kıyısı, Şikago, Pakistan, Polonya ve Çin arasında bölünmüş bir ekibi yönetiyorum.”

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *