«
1200px-Hong_Kong_Island_Skyline_201108

Hong Kong, metaverse konusunda önemli bir adım daha attı. CSOP Asset Management, ülkenin ilk metaverse borsa yatırım fonunu (ETF) duyurdu. Fon, 21 Şubat 2022 tarihinde Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası‘nda işlem görecek.

CSOP, yatırım hedefine ulaşmak için izleyeceği yönetim ve yatırım stratejisini açıkladı. Şirketin metaverse‘le bağlantılı olarak ağırlıklı olarak ABD’de listelenen şirketlere yatırım yapılacağı, aktif bir yönetim stratejisi uygulanacağı açıklandı.

CSOP tarafından yayınlanan bir belgeye göre, başlangıçta Metaverse Concept ETF, yaklaşık 9 milyon dolar tutarında bir ilk yatırım aldı.

Bilindiği üzere teknoloji devleri metaverse endüstrisine büyük kaynaklar ayırıyor. Facebook, Metaverse’i geliştirme tutkusunu yansıtmak için şirket adını META olarak değiştirmişti.

CSOP, metaverse’in fiziksel alanları, bilgisayar oyunları gibi iki boyutlu İnternet deneyimlerini sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileriyle birleştireceğini açıkladı. Metaverse’in devasa büyüme potansiyeline işaret eden AR/VR’nin küresel pazar büyüklüğünün 2024 yılına kadar yaklaşık 300 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Metaverse küresel Pazarda Büyük Bir Patlama Yaşayabilir

CSOP’un açıklamasına göre, global metaverse pazarının 2020’de yaklaşık 5 milyon dolardan, 2030’da 1,5 trilyon dolara yükseleceği ifadesi yer aldı ve bu da %253’lük yükselişi temsil ediyor.

Metaverse’ün, paralel yeni bir dünyanın yaratılacağı yepyeni bir çağın başlangıcını temsil ettiğine inanılıyor. CEO Yardımcısı Melody He, gelecekteki tematik yatırımlar konusunda iyimser olduklarını ve ürün yelpazelerine CSOP Metaverse Concept ETF’yi eklemenin yatırımcılarımızın tüm yatırım ihtiyaçlarını daha da karşılayacağına kesinlikle inandıklarını açıkladı.

Metaverse ETF’leri, Güney Kore’nin Asya’nın ilk dört metaverse ETF’sini başlattığını duyurduğu geçen yıldan bu yana manşetlerde sık sık yer aldı. Raporlara göre, sadece iki haftada yaklaşık 100 milyon dolar toplayan ETF’ler, oldukça dikkat çekti. Bu arada Morgan Stanley, metaverse’nin yalnızca Çin’de 8 trilyon dolar değerinde bir piyasa değerine ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

NFT Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *