«
asdfa3w

Rusya-Ukrayna gerilimi, Fed’in para sıkılaştırma politikası derken Bitcoin fiyatı 37 bin doların da altına indi ve madenciler üzerindeki baskı da gittikçe artıyor. Geçmişte yaşananların aksine, fiyatın düşmesine rağmen hash rate’teki artış madencilerin işini her geçen gün daha da zorlaştırıyor.

2021 yılında başlayan ve on milyonlarca yeni yatırımcının endüstriye katılmasına neden olan boğa sezonunun bitip bitmediği tartışılmaya devam ederken, Bitcoin madenciliğine olan dev yatırımların etkisi de görülmeye başlandı.

Çin yasaklarından sonra başta ABD olmak üzere birçok ülkede önemli yatırımlar bu sektöre yapılırken, hash rate de her geçen gün rekor kırmaya devam ediyor. Son rekor 18 Şubat’ta kırılırken, madencilik gittikçe daha da zorlaşıyor. Fiyatın düşmesi, yeni coin’leri üreten madencilerin kâr marjında daralmaya sebep olurken, hash rate’teki artış da satış baskısını daha da artırıyor.

“Madenci baskısı fiyatları her zaman etkiler”

Kripto para finansal hizmetler şirketi Amber Group’un kurumsal satış yöneticisi olan Justin d’Anethan konuyla ilgili yaptığı yorumda şu ifadeleri kullandı:

Madencilerin satış yapıp yapmama konusunda bir karar almalarındaki en büyük etken, maliyetlerdir. İlk satıcılar her zaman madencilerdir. Dolayısıyla onlar üzerinde oluşan baskı fiyatları her zaman etkiler.

Madenci cüzdanlarının değeri düştü

Oslo merkezli kripto para araştırma şirketi Arcane Research’ten gelen son bilgiler de madencilerin ellerinde tuttukları Bitcoin’lerin değerinin Kasım ayı başındaki 114 milyar dolarlık toplam değerden, şu anda 75 milyar dolara düştüğünü gösteriyor. Rakamlar da madencilerin her geçen gün daha çok coin’i borsalara transfer ettiğini gösteriyor. Bitcoin’lerin borsalara girmesi genelde satış amaçlı bir hareket olarak görülüyor.

Hatırlanacağı üzere kasım ayının başında, o dönem kabul edilen ETF’lerin de etkisiyle Bitcoin fiyatı 69 bin dolarla rekor kırmıştı. En büyük kripto paranın değeri o dönemden bu yana, yaşanan jeopolitik gelişmeler ve Fed politikalarıyla neredeyse yarı yarıya düşmüş durumda…

Bitcoin’de hash rate son olarak 12 Şubat tarihinde saniyede 248 milyon terahash ile rekor kırmıştı.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

NFT Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *