«
294845_480x270

Dünyanın en büyük şirketleri son zamanlarda “kemer sıkma politikasına” geçtiğini duyuruyor.

Bir önceki ayı piyasası olarak adlandırılan düşüş döneminde ConsenSys gibi büyük kripto para firmalarının  personel sayısında %60’a kadar azalmaya gittiği biliniyor.

Elon Musk – Tesla

Reuters tarafından yapılan habere göre Elon Musk, Tesla’nın şirket yöneticilerine yolladığı bir e-mail’de personel sayısını yaklaşık %10 oranında azaltılması ve işe alımların durdurulması gerektiğini söyledi. Ayrıca dünyanın en zengin insanı Musk, ekonomi hakkında kötü bir hissiyatının olduğunu belirtti.

Winklevoss Kardeşler – Gemini

ABD’li milyarder kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoos’un kurmuş olduğu kripto para borsası Gemini, kötü piyasa koşulları nedeniyle çalışan sayısını azaltacaklarını söyledi. İkilinin toplamda 7 milyar dolardan fazla varlığı bulunuyor.

Gemini kurucularının Bloomberg’e vermiş olduğu röportajda:

Şu anda endüstrimizin kripto kışı denilen bölümündeyiz. Tüm bunlar mevcut makroekonomik ve jeopolitik kargaşa ile daha karmaşık hale geldi.

açıklamalarında bulundu.

Robinhood

Kripto paralarında ticaretinin yapılabildiği ticaret platformu, HOOD hissesinin en düşük seviyelerine ulaşmasının ardından personel sayısını %9 azalttığını duyurmuştu.

Coinbase

ABD merkezli dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, bir yıllık periyotta 1700 çalışan sayısını yaklaşık 5000’e çıkardıklarını belirtmişti. Bu çalışan maliyetinin çok yüksek olduğunu belirten kripto para borsası, işe alımları durdurduğu süreyi uzattığını ve kabul edilen iş tekliflerini iptal edeceğini duyurdu.

2022. ilk çeyrek raporunda zarar ettiğini açıklayan Coinbase’in iflas edeceği yönünde iddialar ortaya çıkmıştı. Ancak Coinbase CEO’su Armstrong bu iddiaları reddetmişti.

Türkiye Enflasyon

TUİK verilerine göre, Türkiye’de Mayıs ayı enflasyon oranı %2,98 olarak açıklanırken yıllık enflasyon %73,5’e yükseldi. Ayrıca Rusya’da enflasyon %17,87, İngiltere’de %9 ve ABD’de %8,3’e yükseldi.

Dünyanın en büyük yatırım firmalarından BlackRock’un CEO’su Larry Fink, dün yapmış olduğu açıklamalarda, enflasyonun genel olarak politika ile bağlantılı olduğu söyledi. Ayrıca Fink, ABD Merkez Bankasının “arz” problemini çözebilmek için yeterli kaynaklara sahip olmadığını ve önümüzdeki iki yılın enflasyon dönemi olacağını belirtti.

Bitcoin Enflasyondan Koruyabilir Mi?

Kripto paraların riskinin yüksek olduğu gibi kazanç oranları da oldukça yüksek olabiliyor. Birçok ünlü Bitcoin savunucusu ve yatırım yöneticisi, insanlara yatırım yaparken kripto para yatırımları da yapması gerektiğini söylüyor.

Milyarder ve dünyanın en büyük hedge fonu şirketi Bridgewater Associates’ın yöneticisi Ray Dalio büyük bir bitcoin karşıtı olmasına rağmen nakit yatırımın en kötü yatırımlardan biri olacağını ve “kripto para birimlerinin portföyleri çeşitlendirmeye yardımcı olabileceğine inanıyorum” açıklamalarında bulunmuştu.

Ayrıca Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu finans profesörü Jeremy Siegel CNBC’ye verdiği röportajda, “Bence genç yatırımcılar için enflasyondan korunmada bitcoin’in altının yerini aldığı gerçeği ile yüzleşmeliyiz.” ifadelerine yer vermişti.

Ancak ABD’nin en büyük bankalarından Bank of Amerika (BofA), bitcoin’in (BTC) değer saklama aracı olarak ya da enflasyondan korunmak için kullanılan bir varlık olmaktan daha çok bir risk varlığı olarak işlem gördüğünü söylemişti

  • İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımı kendi kararınızla yapmalısınız.
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *