«
ç4

DeFi ve NFT şu anda en önde gelen sektörler ve blok zinciri endüstrisinde ilk örnekleri kullanıyor. DeFi’den farklı olarak NFT, 2021’den beri sadece blok zinciri endüstrisinde değil, geleneksel endüstrilerde de popüler olmuştur. Bazı tanınmış teknoloji şirketleri, spor ürünleri şirketleri ve lüks markalar NFT alanına kendi yollarıyla girmiştir.

Örneğin, Amerikan mücevher markası Tiffany, NFTiff serisi NFT’leri 5 Ağustos’ta, her biri 30 ETH değerinde sınırlı sayıda 250 parça ile piyasaya sürdü. Seri, CryptoPunks sahiplerine özel tasarlandı, ve elinde bu NFT’leri bulunduranlar NFT’lerini Tiffany & Co zanaatkarları tarafından el yapımı özel kolyelere dönüştürebiliyorlar. Dönüşüm sonrasında ise kolyenin ek bir NFT versiyonunu alıyorlar. NFTiff serisi, tüm NFT’leri satıldıktan sonra toplamda 12,5 milyon dolar topladı.

Tiffany’nin yanı sıra Adidas, Budweiser, Playboy gibi firmalar da kendi yöntemleriyle NFT alanına girdiler. NFTiff, Web3 ve Web2 arasındaki bağlantıyı geliştirmek için lüks ve NFT’yi başarıyla birleştirdi. Tiffany sadece marka bilinirliğini artırmakla kalmadı, aynı zamanda NFT türev çalışmalarının satışından da kazanç sağladı.

Ancak birçok insan için, mavi çip NFT’lerin yüksek fiyatı nedeniyle NFT’lere neredeyse hiç erişilemiyor. 9 Ağustos’taki Opensea verilerine göre CryptoPunks, BAYC ve Moonbirds serisi NFT’leri örnek alarak, CryptoPunks 78 ETH – 100 ETH arasında, minimum 138.372$ civarında işlem görürken, BAYC ve Moonbirds’in taban fiyatı da sırasıyla 85 ETH ve 14,55 ETH’ye ulaştı. Bunun, hem ETH’nin hem de yukarıdaki NFT’lerin düşüş eğiliminde olduğu bir aşamada gerçekleştiğini belirtmekte fayda var.

Bu arka plan altında, dünyanın önde gelen tek durak kripto varlık alım satım platformu olan MEXC, mavi çip NFT’lerdeki kullanıcılar için katılım eşiğini düşürmeyi amaçlayan NFT Endeksi’ni bu yılın Nisan ayı başlarında başlattı.

Şimdiye kadar MEXC, temel varlıklar olarak Moonbirds, Clone X, Azuki, Meebits, Doodles ve Invisible Friends dahil olmak üzere 9 mavi çip NFT satın aldı. Bu varlıkları endeksledikten sonra MEXC, NMOON, NCLONEX, NAKI, NMEEBITS, NDDS, NIFRIEND, vb. dahil olmak üzere 9 NFT Endeksini listeledi.

MEXC, satın alınan NFT’leri belirli bir miktara bölerek endeksleme yapıyor. Kullanıcıların NFT Endeksi’nden belirli bir pay almak için yalnızca bir spot alım satımı yapıyormuş gibi al-sat yapmaları yeterli. Kullanıcılar ayrıca NFT’ler tarafından sunulan ilgili avantajlardan da yararlanabiliyorlar. Örneğin, MEXC, ikinci nesil NFT’leri airdrop olarak göndermeden önce Moonbirds’ü satın aldı. Böylece MEXC, ikinci nesil NFT airdrop’unu aldıktan sonra ikinci nesil NFT Moonbirds Oddities’i uygun bir fiyata satabiliyor. Elde edilen fonlar, NMOON sahiplerine NFT Endeksindeki elde tutma paylarına göre dağıtılıyor.

Benzer şekilde, bir NFT projesi resmi olarak bir Token çıkardığında ve bunu NFT sahiplerine ücretsiz olarak airdropla verdiğinde, MEXC elde edilen airdropu sahip oldukları paylarına göre NFT Endeks sahiplerine iade ediyor. Aynı zamanda, NFT Endeksi herhangi bir zamanda alınıp satılabiliyor ve pay tam bir NFT eşiğine ulaştığında NFT ile takas edilebiliyor.

Son 3 yılda MEXC, yüksek kaliteli NFT’leri başarıyla keşfetti ve sektörü ortaya koymak için tokenlerini listeledi. Bu proje tokenleri GALAAXSSAND, MANACHZAPE vb. gibi tokenleri içeriyor. Bunların arasında MANA Şubat 2020’de listelendi ve en yüksek kazancı %51.900’e ulaşırken, AXS, SAND ve APE gibi diğer projeler sırasıyla %109.968, %42.300 ve %4.900 en yüksek kazanç seviyelerine ulaştı.

NFTGO verilerine göre, şu an itibariyle, küresel NFT pazarında NFT’nin günlük işlem hacmi 25,4 milyar dolara ulaştı, ancak genel olarak, NFT’lerin uygulanması sermaye, proje ekipleri ve alım satım platformları olarak hala erken aşamada, Web 2.0 dünyasındaki oyun şirketleri ve lüks markalar da dahil olmak üzere, hala aktif olarak uygulamalarını araştırıyorlar.

MEXC, NFT Index’i başlatarak, yalnızca katılım eşiğini düşürmekle kalmayan, aynı zamanda uzun kuyruk kullanıcılar için zor giriş sorununu da çözebilir. MEXC, NFT sektörünü daha derinden düzenlemeyi ve Web2 kullanıcılarını Web3 dünyasına bağlamayı hedefliyor.

Halihazırda, NFT’lerin finansallaşması, NFT staking ve NFT endekslemesi dahil olmak üzere kaçınılmaz bir eğilimdir. MEXC, Web2 ve Web3 arasındaki duvarı kırmak ve zincir içi ve zincir dışı uygulamalar ve projeler arasında bir köprü olmak için gelecekte NFT ile ilgili ürünleri çok daha fazla şekilde keşfetmeye devam edecektir.

Eğer hala bir MEXC üyeliğiniz yoksa, avantajlı etkinliklerden faydalanmak ve birçok altcoine yatırım yapmak için şu bağlantıdan üyelik oluşturabilirsiniz:

https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=15FJM


Bizi sosyal medyada takip edin

Telegram: https://t.me/MEXCTurkey

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *