«
indir (42)

DeFi Borç Verme ve Borç Alma Nedir?

DeFi ödünç verme ve borçlanma faaliyeti, dijital finans ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Parasal varlıklar sağlama söz konusu olduğunda DeFi’nin önemli bir yönü vardır. Geliri akışı sağlamada DeFi’nin sunduğu borç alma ve verme işlemi gelir akışınızı kolaylıkla devam ettirebilir. DeFi ödünç verme ve ödünç alma ile pratik olarak yapabileceğiniz birçok şey mevcuttur. Sadece temelleri ve gerçekten nasıl çalıştığını bilmek yararınıza olacaktır.

DeFi Nedir?

Borç verme ve alma işleminden önce DeFi’nin ne olduğunu, bilmeyenler için kısaca anlatmamızda yarar var. DeFi, bir merkezi bulunmayan tamamen blokzinciri teknolojisi ile yaratılmış bir finans sistemidir. Bitcoin gibi birçok dijital paranın rağbet görmesi ile her geçen gün kullanım alanı genişlemeye devam ediyor diyebiliriz.

DeFi Borç Verme ve Borç Alma Nedir?

DeFi ödünç verme ve ödünç alma kavramı, tüm dijital finansal sistemlerin büyük bir yönünü oluşturarak, varlığını devam ettirmektedir. DeFi borç vermeyi kısaca tanımlamak gerekir ise borç verenler borç alanlara fon vermektedir. Daha özel olarak, borç verenler bunu genellikle verilen fonun büyüklüğüne göre sabit bir faiz oranı alma zihniyetiyle yaparlar. Spesifik olarak, DeFi ödünç verme ve ödünç alma projeleri çoğunlukla belirli bir zamanda bağımsız bir kuruluş veya eşler arası (P2P) bir borç veren arasında gerçekleşir.

DeFi Borç Verme ve Borç Alma Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan finansta borç vermeye ve borç almaya başlamak için, insanlar borç vermek istedikleri tokeni doğrudan bir “para piyasasına” gönderirler. Bu nedenle, bireyler bunu genellikle akıllı sözleşme teknolojisi aracılığıyla yaparlar.

Aave ve Maker gibi DeFi protokollerini kullanarak borç para vermeyi planlayan kişilerin tümü, kendi tokenlerini “para yapıcıya” tedarik etme zorunda diyebiliriz. Bunu yaptıktan hemen sonra, DeFi protokolündeki coin veya tokenler kısa sürede ödünç olarak hesabınıza gönderilir.

DeFi Protokolünde Borç Alınabilecek Para Sınırı

DeFi borç verme ve borç alma nasıl olur, öğrendiğimize göre artık daha detaylara inerek DeFi protokolündeki borçlanma sınırını da öğrenebiliriz.

DeFi’de sınırsız bir şekilde borçlanma yapmanın mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Borç almadan önce borç almak istediğiniz DeFi platformunun yeterli varlığa sahip olmadığını kontrol etmelisiniz. Örnek verecek olursa kullandığınız platform, Etherium için %80’den fazla borç vermiyor olabilir. Bu sebeple siz de %80 ve altında bir borçlanma yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *