«
binanceden-kritik-hamle-yeniden-markalasma-gerceklesti-696x464

Kripto para borsası Binance’in katman-1/temel blok zinciri olan Binance Smart Chain (Binance Akıllı Zinciri – BSC), büyük bir yeniden markalaşma ve genişleme hamlesini duyurdu.

Yakın zamanda yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in blok zinciri Binance Smart Chain (BSC), ekosistemin BNB token’ına benzer bir şekilde kendisini “Build and Build” anlamına gelecek olan BNB Chain olarak yeniden adlandıracak.

“Topluluğu inşa et ve topluluğun inşa etmesine izin ver. Build’N Build.”
https://twitter.com/cz_binance/status/1359021172235509761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1359021172235509761%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.koinfinans.com%2Fbinanceden-kritik-hamle-yeniden-markalasma-gerceklesti%2F

BNB Chain iki bölümden oluşacak: Daha önce Binance Chain olarak bilinen BNB Beacon Chain; ve BNB Smart Chain, eski adıyla BSC. BSC, akıllı sözleşmelerin yürütüldüğü Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumludur ve diğer blok zincirlerine erişmek için bir merkez görevi görür.

Binance bu büyük değişikliği şu şekilde duyurdu:

“Binance Chain ve Binance Smart Chain, BNB Chain’i oluşturmak için birleştirildi. BNB Chain, MetaFi konseptiyle dünyanın paralel sanal ekosistem altyapısını inşa edecek. ‘Build and Build’ (eski adıyla Binance Coin) anlamına gelen BNB, BNB Chain’deki işlemlerinde “yakıt oalarak” kullanılacak blockchain gas token’ıdır.

BNB Chain ile yeni bir sayfa açılıyor

Platformun yeni ismi, Binance’in BNB token’ıyla bağlantısını vurgulayacak ve kullanım durumlarını öne çıkaracak. Kripto para birimi, BNB Chain’de bir gas token’ı olarak kullanılmaya devam edecek.

BNB, BNB Chain’in yönetim token’ı olacak ve sahiplerine ekosistemin gelecekteki yönünü belirleyen konularda oy verme hakkı verecek. Binance ayrıca topluluğa, BNB’nin artık bir borsa parası olmadığını ve Binance Coin olarak değil, tüm Binance ve BNB ekosisteminin simgesi olan BNB olarak anılacağını da belirtmek istiyor.

Ek olarak, BNB Chain’deki doğrulayıcıların sayısı 21’den 41’e çıkarılacak. Bu, Binance’in blok zincirinin diğer ağlar gibi adem-i merkeziyetçi olmadığı ve borsayı hala kontrol ettiği yönündeki eleştirileri yatıştırmak için yapılmış bir hareket olarak görülüyor. Binance’in kendi adını BNB Zincirinden kaldırması bu duruma işaret ediyor.

Ancak bütün bu değişiklikler, platformda gerçekleştirilen düzenli “rug pull” dolandırıcılıkları ve zayıf proje güvenliğinden kaynaklanan bilgisayar korsanlığı olayları da dahil olmak üzere, eski Binance Smart Chain’in diğer zayıflıklarını henüz ele almış görünmüyor.

Ayrıca doğrulayıcıları ve ölçeklendirmeyi geliştirerek BNB Chain, GameFi, SocialFi ve metaverse’deki büyük ölçekli uygulamaları “kucaklayacak”. Metaverse, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin birleşimiyle oluşturulan sürükleyici bir dijital dünyayı ifade eder.

Yeniden markalaşma vesilesiyle, BNB Chain, kripto para birimi endüstrisindeki birçok büyük isim ile işbirliği içinde 16 Şubat’ta yeni bir DeFi destek programı açıklayacağını da duyurdu.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

NFT Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *