«
Avrupa-AB-Turkiye

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından katı kurallar uygulamıştı. Bu uygulamalar günümüzde de halen sürüyor. Son yaptırım turunda ise Rusya’ya yüksek değerli kripto varlık hizmetlerinin sağlanması yasaklandı.

Yapılan bir basın açıklamasında Avrupa Birliği’nin aldığı karar kamuoyu ile paylaşıldı. Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketi kapsamında, kripto varlıklarını hedef almanın tüm boşlukları kapatmayı amaçladığı belirtildi. Bu, Rusya’nın batı tarafından uygulanan kapsamlı mali yaptırımları  yenmek için bir alternatif olarak kripto varlıklara yönelebileceği ortaya çıktıktan sonra oldu. Yapılan açıklamada,

“Rusya’ya yüksek değerli kripto varlık hizmetleri sağlama yasağı. Bu, potansiyel boşlukların kapatılmasına katkıda bulunacaktır. Zengin Ruslar hakkında tavsiye verilmesine ilişkin bir yasak olduğunu söyleyebiliriz. Onların servetlerini AB’de saklamalarını zorlaştıracak bir uygulama.”

AB ayrıca yaptırımların kripto cüzdanlarına para yatırmayı yasaklamaya kadar uzandığını da ekledi. AB konseyi, Rusya’nın Bucha’daki saldırıların ardından ek yaptırımları devreye soktu.

AB, yaptırımıları sürdürüyor

İşgalin ardından, AB merkezli kripto borsaları başlangıçta Rusya’da hedeflenen kişilerden işlemleri yasaklayan yaptırımlar uygulamak zorunda kaldı. Yönergeye rağmen, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde halen endişelerinin olduğunu dile getirdi. Bazı boşlukların sürdüğü düşünülüyor.

AB, kripto paranın yanı sıra, AB üye ülkelerinin herhangi bir resmi para biriminde ifade edilen hisse senetleri gibi banknotların ve devredilebilir menkul kıymetlerin Rusya ve Beyaz Rusya’ya satışını da yasakladı.

Son yaptırımlar, ülkenin bankacılık sektöründeki pazar payının %23’ünü temsil eden VTB de dahil olmak üzere dört Rus bankasına tam işlem yasağını daha doğruladı.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *